رئیس کمیسیون آموزش مجلس مطرح کرد؛

کوتاهی وزارت آموزش و پرورش در اجرای قانون حذف کنکور/تذکر کمیسیون آموزش به وزیر

20 دی 1396 کد خبر : 9886110680 | بازدید : 5037

صبح محلات_رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: با وجود تذکرات مجلس و کمیسیون آموزش به وزرای اسبق، سابق و فعلی آموزش و پرورش، این وزارت‌خانه در اجرایی‌کردن قانون حذف کنکور سستی و تسامح به خرج داده است.

 

محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگوی اختصاصی با صبح محلات، گفت: باور مجلس و به‌خصوص کمیسیون آموزش و باور شخصی من به عنوان رئیس این کمسیون و وزرای اسبق آموزش عالی، حذف کنکور است.

 

وی در ادامه اظهار کرد: ورود به دانشگاه از طریق کنکور به هیچ‌وجه به مصلحت کشور نیست، چراکه کنکور باعث شده تا دانش‌آموزان به جای حرکت به سمت آموخته‌های عمیق علمی، به سمت یادگیری صرف تکنیک‌های تست‌زنی معطوف شوند که این موضوع به شدت موجب تخریب خلاقیت، نوآوری، ابتکار و پرورش فکر و اندیشه شده است.

 

 

 

تصویب اولین قانون در خصوص حذف کنکور در دولت نهم

 

زاهدی با اشاره به سابقه قوانین کشور در راستای حذف کنکور گفت: اولین قانون در خصوص حذف کنکور در دولت نهم و زمانی که تصدی وزارت علوم را برعهده داشتم، تصویب شد و بنده نیز به عنوان وزیر، مدافع اجرا شدن این قانون بودم که متاسفانه عملی نشد.

 

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: بار دیگر در مجلس نهم قانونی جدید در این خصوص تصویب شد و طبق آن وزارت آموزش و پرورش موظف به برگزاری آزمون‌هایی استاندارد از سه سال پایانی دبیرستان شد که گزینش ۸۵ درصدی دانشجویان باید بر اساس این آزمون‌های استاندارد صورت می‌گرفت.

 

وی ادامه داد: طبق این قانون ۱۵ درصد مابقی ظرفیت دانشگاه‌ها که متعلق به رشته‌های پر متقاضی است، علاوه بر آزمون استاندارد دبیرستان باید در آزمون تشریحی شورای سنجش و پذیرش نیز شرکت کنند که این آزمون ویژه داوطلبان خاص است.

 

زاهدی افزود: نباید در سال پنجم و پایانی اجرای این قانون، به هیچ‌وجه کنکور برگزار شود.

 

سستی و تسامح وزارت آموزش و پرورش در اجرای قانون حذف کنکور

 

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان ضمن اعلام تذکر کمیسیون و مجلس به وزیر سابق و فعلی آموزش و پرورش خاطر‌نشان کرد: وزارت آموزش و پرورش در راستای اجرایی کردن قانون حذف کنکور سستی و تسامح به خرج داده است، چراکه این وزارتخانه باید برای برگزاری آزمون‌های استاندارد با امنیت کامل در دروس سه سال پایانی دبیرستان همت بیشتری به خرج دهد.

 

انتهای پیام/ی
تگها: صبح محلات, زاهدی, رئیس کمیسیون آموزش, کمیسیون آموزش مجلس, کنکور, کنکور 97, حذف کنکور, وزارت آموزش و پرورش

دیدگاه کاربران
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
salamup.ir
nashrkhabar.ir
مجوز سایت
سایت شهود
کانال تلگرامی
تبلیغات